Warunek poprawnej eksploatacji mieszkania – właściwa wentylacja.
Szanowni Państwo!
W okresie jesienno-zimowym odnotowujemy zwiększoną ilość szczególnych zgłoszeń naszych lokatorów. Są to zgłoszenia dotyczące:
- pleśni na ścianach, nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pomieszczeń, za meblami,
- wstecznych nawiewów powietrza do pomieszczeń mieszkalnych przez kratki wentylacyjne w kuchni, WC lub w łazience (tzw. „ciąg wsteczny”),
- skraplania pary wodnej na chłodnych powierzchniach ścian stanowiących fragmenty kanałów wentylacyjnych, przeważnie w łazienkach.
W każdym przypadku służby techniczne przeprowadzają kontrolę i dokonują odpowiednich pomiarów, na podstawie których oceniają przyczyny oraz sposób likwidacji problemów w konkretnym lokalu mieszkalnym.
Poniżej przedstawiamy Państwu opracowanie, którego celem jest zapoznanie się z przyczynami powstawania problemów eksploatacyjnych mieszkań i ich późniejszych, skutecznych eliminacji.
W opracowaniu wykorzystano:
- materiały szkoleniowe autorstwa doc. dr Antoniego Kukuczki, cenionego praktyka i biegłego sądowego z zakresu Gazodynamiki Budynków Mieszkalnych,
- przepisy polskich norm,
- protokóły oceny stanu technicznego mieszkań sporządzane przez inspektorów Spółdzielni.
Podstawową przyczyną problemów eksploatacyjnych jest niedostateczny dopływ powietrza zewnętrznego oraz temperatura panująca w lokalu mieszkalnym. Należy pamiętać, że wentylacja grawitacyjna możliwa jest tylko wówczas, gdy istnieje zarówno nawiew, jak i wywiew powietrza z pomieszczenia. W mieszkaniach na naszym osiedlu wywiew na zewnątrz zapewniają kratki osadzone w kanałach wentylacyjnych, zaś nawiew powietrza zewnętrznego – szczeliny w oknach. Natomiast w przypadku stolarki okiennej i drzwiowej o dużej szczelności, powietrze powinno dopływać poprzez nawiewniki okienne lub wycięcia fragmentów uszczelek okiennych.
Nawiew do pomieszczeń bezokiennych mają zapewnić kratki lub otwory infiltracyjne znajdujące się w dolnej części drzwi, zaś wywiew z pomieszczeń nie posiadających własnych kanałów wentylacyjnych (pokoje i przedpokoje) – szczeliny między drzwiami a podłogą.
Natomiast do kuchni, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powietrze powinno być doprowadzone otworami w oknie zewnętrznym i szczeliną w drzwiach wewnętrznych. Skuteczność wentylacji naturalnej jest uzależniona od warunków pogodowych panujących na zewnątrz budynku m.in. od ciśnienia powietrza, temperatury, prędkości i kierunku wiatru.
Warunkiem działania wentylacji grawitacyjnej jest doprowadzenie do pomieszczeń, zgodnie z polską normą PN-83 B-03430, odpowiedniej ilości powietrza.
W przypadku okien o dużej szczelności nie wyposażonych w nawiewniki okienne, nawet korzystna różnica gęstości powietrza, nie spowoduje wystarczająco dużego ciągu w kanałach wentylacyjnych, a wymiana powietrza będzie niewłaściwa.
Za skuteczność wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu odpowiadają jednocześnie:
– Spółdzielnia – odpowiada za drożność kanałów wentylacji grawitacyjnej, wielkość odpływu powietrza, a tym samym odprowadzenie z mieszkania nagromadzonej pary wodnej,
– Użytkownik mieszkania odpowiada za doprowadzenie do mieszkania takiej ilości powietrza aby zapewnić jego wymianę zgodną z powyższą normą.
Stopień wykorzystania przelotowości kanałów wentylacyjnych zależy wyłącznie od użytkownika mieszkania, który decyduje o ilości powietrza doprowadzonego do mieszkania.
Wentylacja grawitacyjna nie będzie funkcjonować, jeśli nie zapewnimy dopływu świeżego powietrza poprzez rozszczelnione okna lub częste wietrzenie pomieszczeń. Jeśli okna są szczelne i mieszkanie nie jest wietrzone ( z uwagi na „oszczędności ciepła”) – powstają tzw. „ciągi wsteczne”. Jedną kratką wyciągane jest powietrze, a drugą zasysane zimne powietrze z zewnątrz. Powoduje to wychładzanie ściany stanowiącej fragment przewodów wentylacyjnych i wykraplanie się na niej pary wodnej.
Jak walczyć z wilgocią i zagrzybieniem mieszkania.
Głównym powodem występowania wzmożonej wilgotności powietrza w mieszkaniu jest nieskuteczne usuwanie powietrzem wytworzonej pary wodnej (wilgoci), przez niezapewnienie prawidłowego napływu powietrza do mieszkania i jego odpływu z wytworzoną parą wodną kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz.
Mokre ściany – to miejsca sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów domowych.
Aby skutecznie walczyć z zagrzybieniem, należy:
- intensywnie wietrzyć mieszkanie, najlepiej poprzez wywołanie przeciągu,
- zwiększyć intensywność ogrzewania,
- usprawnić wentylację tj. nie zamykać kratek wentylacyjnych żaluzjami, zastawiać meblami lub montować rury okapów kuchennych,
- zamontować nawiewniki lub wyciąć fragment uszczelek, jeśli okna są o dużej szczelności.
Użytkownik mieszkania nie powinien wyłączać okresowo ogrzewania w mieszkaniu.
W tych warunkach powietrze ulega ochłodzeniu, wzrasta jego wilgotność względna, a na powierzchni elementów konstrukcyjnych o najniższej temperaturze występuje kondensacja pary wodnej.
Zadbać trzeba, przede wszystkim o to, by świeże powietrze docierało do najdalszych zakamarków mieszkania. Konieczne jest więc długotrwałe wietrzenie i wentylowanie. W ten sposób pozbywamy się zarodników pleśni i grzybów oraz wytworzonych przez nie toksyn, szkodliwych dla zdrowia człowieka.
WILGOTNOŚĆ POWIETRZA O WARTOŚCI PONIŻEJ 50 % UNIEMOŻLIWI POWSTANIE I DALSZY ROZWÓJ PLEŚNI.
Stosowanie przedstawionych zaleceń poprawi komfort warunków mieszkaniowych.